„Biblia od kuchni” czyli niebiańska uczta w Twoim domu 17 listopada 2021

„Biblia od kuchni” to kulinarna podróż. Po świecie biblijnym, oglądanym przez pryzmat potraw, oprowadza nas o. Adam Szustak, a Karol Okrasa „komentuje” te historie swoimi nowymi autorskimi przepisami zainspirowanymi biblijnymi opowieściami. Przez kilka najbliższych tygodni, co środę, udostępnimy przepis z „Biblii od kuchni”. Pozwolą one na przygotowanie niebiańskiej uczty – od przystawki po deser. Dlaczego nazywamy tę ucztę niebiańską? Chcemy, aby „Biblia od kuchni” zachęcała do bycia razem. Do prawdziwego życia. Do spędzania ze sobą czasu i budowania relacji. Zarówno z tymi, których macie obok siebie na co dzień, jak i z Tym, który bardzo pragnie z nami poucztować.

Poniższym przepisem zapraszamy Cię do krainy obietnic. O. Adam Szustak, jako jedną z  kulinarnych inspiracji, zaczerpniętych z Pisma Świętego, wybrał owoc granatu. Dowiedz się, w jaki sposób o. Adam przez pryzmat Biblii interpretuje ten składnik i jak prosty, a zarazem pyszny przepis stworzył z nim Karol.

Owoc granatu

Po wyjściu z niewoli egipskiej Izraelici nie tylko poznawali drogę do Ziemi Obiecanej, ale także uczyli się na nowo bycia z Panem Bogiem. Mojżesz, który był ich przewodnikiem w wędrówce i w procesie budowania relacji z Bogiem „Jestem”, zostawił im mnóstwo wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób mają sprawować kult. Na kartach Księgi Wyjścia czytamy, że Mojżesz opisał na przykład, jak mają wyglądać szaty, które powinien mieć na sobie arcykapłan wchodzący do Miejsca Świętego. Można pomyśleć, że tak szczegółowe wytyczne to już trochę przesada, ale prawda jest taka, że w Biblii nie ma słów niepotrzebnych, więc i ten dość zadziwiający tekst pokazuje, kim jest Pan Bóg i co dla nas przygotował.

Mojżesz tłumaczy Aaronowi i jego następcom, że podczas pełnienia służby powinni mieć na sobie szatę z fioletowej purpury, która na dolnych brzegach będzie ozdobiona wzorami przedstawiającymi owoce granatu (por. Wj 28, 31-35). Granat jest więc dla nas znakiem kolejnej obietnicy, którą Pan Bóg daje nam w tej krainie – obietnicy będącej jakby zwieńczeniem wszystkich poprzednich. Granat bowiem to wspaniała godność i wywyższenie, które Pan Bóg przygotował każdemu z nas.

On nas przeznaczył do rzeczy niezwykłych

On pragnie każdego z nas obdarzyć czymś, co zupełnie przekracza wszystkie nasze wyobrażenia i zamiary, co jest o wiele dalej i wyżej, niż sięgają nasze najskrytsze marzenia i pragnienia. Pan Bóg chce nie tylko rozwinąć w nas rzeczy małe, chce nie tylko doprowadzić nas do wyżyn doskonałości, ale pragnie dla nas czegoś znacznie większego. Jak mówi Psalm 40, w Jego planach i zamiarach wobec nas nikt Mu nie dorówna, gdyż On chce dać nam życie przekraczające wszystko, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Chce nam dać szatę wywyższenia i niezwykłą godność Jego najbliższych sług.

 – Adam Szustak OP

POZNAJ AUTORSKI PRZEPIS KAROLA OKRASY NA

 

Granatowe racuchy

z miodem i pomoćką

Składniki

 

200 g ziemniaków ugotowanych
i przeciśniętych przez praskę
2 żółtka jaja
4–5 łyżek mąki
4 łyżki maślanki
150 g sera twarogowego
2 łyżki miodu gryczanego
1 limonka
½ owocu granatu
szczypta cynamonu
2 łyżki posiekanej mięty
olej słonecznikowy do smażenia

Przygotowanie

 

Ziemniaki dokładnie wymieszaj z żółtkami. Dodaj mąkę i szybko wymieszaj, dopraw delikatnie cynamonem.
Formuj małe racuchy o grubości ok. 1,5 cm. Smaż na złoty kolor z każdej strony po ok. 3 minuty.
Maślankę dokładnie połącz z pokruszonym serem. Dopraw cynamonem, 1 łyżką miodu gryczanego i sokiem oraz otartą skórką z limonki.
Owoc granatu opukaj z zewnątrz tak, by wypadły pestki, dodaj sok z połowy limonki, łyżkę miodu i posiekaną miętę. Na usmażone racuchy wykładaj ser i dekoruj sałatką z granatu.

Sprawdź więcej niezwykłych przepisów

Biblia od kuchni

Adam Szustak OP & Karol Okrasa

„Biblia od kuchni” to kulinarna podróż przez sześć krain. Po świecie biblijnym, oglądanym przez pryzmat potraw, oprowadza nas o. Adam Szustak, a Karol Okrasa „komentuje” te historie swoimi nowymi autorskimi przepisami zainspirowanymi biblijnymi opowieściami.

Książka zawiera kilkadziesiąt przepisów przepełnionych wieloma cudami i niezwykłymi obietnicami. Dzięki ich spróbowaniu zasmakujesz obfitości i słodyczy oraz odkryjesz, czym jest ogromna miłość Pana Boga do nas.