„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.” Od marnotrawstwa do produktywności – Witold Sadecki i doskonalenie procesów 30 grudnia 2021

W 2016 roku byłem na konferencji “Wiara w biznesie”, podczas której jeden z prowadzących przedstawiał badania, wykazujące, że firmy, które reprezentowały wysoką etykę biznesową reprezentowały również bardzo wysokie wskaźniki produktywności.

RTCK zawsze miałem jako wzór etyki biznesu, więc nie zapamiętałem w ogóle miary etyczności, ale zapadła mi w pamięć miara produktywności, która była liczona jako 40 EURO przychodu na każdą roboczogodzinę pracownika.

Wróciłem z tej konferencji podłamany. Nasza produktywność wynosiła wtedy 36%. Napisałem maila do Ryszarda Stockiego, że coś tu nie gra i że koniecznie potrzebujemy się wzmocnić w tym zakresie. Odpisał mi, że koniecznie w takim razie muszę się skontaktować z Witoldem Sadeckim

Jest on pasjonatem od doskonalenia procesów. Dodał też, żebym się nie załamywał, bo 36% to nie tragedia – jest nad czym pracować.

Witek to twardy zawodnik, który pomaga przedsiębiorcom budować dobrą formę, ale treningi z nim nie są łatwe i wymagają od organizacji stanięcia w prawdzie.

Witek uważa, że w każdym procesie organizacji jest cała masa marnotrawstwa. Mnóstwo strat. Ocean zmarnowanych godzin, ogrom niewykorzystanej energii, niezliczone bezsensowne czynności, przemieszczanie się bez celu i bez sensu i tak dalej…

Skąd to wie? Bo tak jest w każdej firmie.
W każdej. Nawet w najlepszej.

Prawdopodobnie nie macie świadomości tego, jak niewiele czynności – tych, które wykonujecie, SŁUŻY Waszemu klientowi.

Prawda jest taka, że większość czasu MARNUJECIE. I jak to mówi Witek, nie ma się na to co obrażać. Skoro większość czasu, jaki spędzacie w swojej firmie, jest marnotrawstwem, skoro Wasze maszyny nie pracują tak wydajnie, jak mogłyby pracować, skoro Wasi współpracownicy tracą energię na rzeczy, które wcale nikomu nie przynoszą korzyści, skoro w Waszych procesach jest cała masa przestojów, a MIMO WSZYSTKO funkcjonujecie, Wasza firma DZIAŁA i prawdopodobnie PRZYNOSI ZYSKI, to wszystkie straty i całe to marnotrawstwo jest ogromnym MAGAZYNEM możliwości rozwoju Waszej organizacji.

Każdy rodzaj marnotrawstwa, który uda Wam się usunąć – może być Waszym BONUSEM. Jeśli ludzie to zrozumieją, to zaczną bardzo naturalnie usprawniać organizację we wszystkich procesach, za które odpowiadają. 

Na własnej skórze przekonaliśmy się o tym, że to działa. Sam jeden warsztat Witka spowodował, że zaczęliśmy “sprzątać” naszą firmę. Dostrzegliśmy obszary, które były całkowicie nierentowne wręcz automatycznie. Zrezygnowaliśmy “z dnia na dzień” z dwóch kategorii produktów, usprawniliśmy proces wydawniczy, zrobiliśmy rewolucję na magazynie.

Nasz zespół magazynowy zmienił się do tego stopnia, że dzisiaj nikt nie pracuje już na magazynie. Mamy Logistykę w RTCK, która realizuje wysyłki w czasie rzeczywistym.

Samo przyjęcie filozofii Witka opartej na ciągłym doskonaleniu spowodowało, że RTCK zaczęło budować swoją formę. Oczywiście czynników sukcesu było wiele, ale finalnie w 2020 roku przebiliśmy grubo ponad 100% wskaźnik produktywności liczonej jako 40 EURO przychodu na każdą roboczogodzinę współpracownika.

Wszystko wskazuje na to, że z wynikami za rok 2020 wejdziemy również do Lokomotyw Sądecczyzny (lista będzie opublikowana w listopadzie 2022), czyli 100 największych firm napędzających sądecką gospodarkę – najbardziej przedsiębiorczego regionu w Polsce, z silną reprezentacją największych firm całego kraju: Newag, Fakro, Wiśniowski, Konspol, Koral. Nie tak łatwo się tam dostać, ale mając Witka za trenera można marzyć o Mistrzostwach Ligi.

Witek mówi o sobie, że uwielbia prawdę. Jednym z jego ulubionych biblijnych cytatów są słowa: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32). On jest naprawdę głęboko przekonany do tego, że tylko zobaczenie i poznanie prawdy – o sobie samym, ale i o swojej firmie – może sprawić, że człowiek ruszy do przodu.

Dodaje, że na co dzień spotyka się z przedsiębiorcami, którzy… no właśnie „mają oczy, a nie widzą” (…). On uczy ich PATRZEĆ – widzieć straty w swoich firmach, a potem te straty eliminować.

Witold Sadecki pracował wcześniej dla jednego z wymienionych wyżej sądeckich gigantów. Dzisiaj w ramach programu “Sztuki Rozpalania Ognia” będzie pomagał innym przedsiębiorcom w budowaniu dobrej formy biznesowej. Jego kurs z zakresu ciągłego doskonalenia procesów już wkrótce w RTCK.

Za tydzień przedstawiam ostatniego eksperta i RUSZAMY!
Będzie OGIEŃ.