Duc in altum, czyli o Sztuce Rozpalania Ognia, Ryszardzie Stockim i wpływie Karola Wojtyły na RTCK. 16 grudnia 2021

Jak już zapewne wiecie, w ostatnich miesiącach udało mi się zgromadzić DRUŻYNĘ MISTRZÓW. Ci ludzie, których będę przedstawiał Wam w najbliższym czasie, nie tyle co się zgodzili, co stwierdzili, że jeśli angażować się w jakiś projekt, to tylko w taki jak ten. Kolejnym z ludzi WPŁYWU na całą organizację RTCK, oraz założenia Sztuki Rozpalania Ognia jest niewątpliwie Ryszard Stocki.

Jak tylko przeczytałem w 2012 roku ostatni rozdział jego książki Pełna partycypacja w zarządzaniu. Tajemnica największych eksperymentów managerskich świata, w którym wyjaśnił, że jego system jest oparty na teorii uczestnictwa Karola Wojtyły, to wiedziałem, że to kolejny puzzel do naszej układanki.

Podświadomie czułem, że Karol Wojtyła odegra kluczową rolę w naszej organizacji. Jego krótki “filmik motywacyjny” słuchałem częściej niż Willa Smitha i Al Pacino (których uwielbiam) razem wziętych.

Chodziło dokładnie o przesłanie, które Papież wypowiedział w Lednicy w roku 2000: „Duc in altum! Dziś te Jezusowe słowa kieruję do każdego i każdej z was – Wypłyń na głębię! Zawierz Chrystusowi, pokonaj słabość i zniechęcenie, i na nowo wypłyń na głębię! Odkryj głębie własnego ducha. Wnikaj w głębie świata. Przyjmij słowo Chrystusa, zaufaj Mu i podejmij swą życiową misję. Ludzie nowego wieku oczekują twojego świadectwa. Nie lękaj się!  Wypłyń na głębię! – jest przy tobie Chrystus.”

Ten krótki filmik oglądałem na przełomie 2007 i 2008 roku dosłownie codziennie w ramach wieczornej modlitwy. Dodatkowo zobaczyłem kiedyś jak Jan Paweł II gromi włoską mafię, która starała się zaburzyć jedno z jego wydarzeń we Włoszech. Poczułem wtedy tak po ludzku, że to prawdziwy “kozak”.

Miałem jednocześnie przekonanie, że my naprawdę nie wykorzystujemy i nie słuchamy myśli tego Wielkiego Polaka.

Przestańcie mi klaskać – zacznijcie mnie słuchać (Jan Paweł II). Jak tylko zobaczyłem, że Ryszard Stocki, oparł swoją książkę na teorii Wojtyły, od razu mocniej zabiło moje serce.

Tak jakbym trafił na trop, którego podświadomie szukałem.

W miarę rozwoju naszej organizacji, zaczęły pojawiać się nowe osoby i zaczął pojawiać się również kryzys przywództwa. Zastanawiałem się nawet, czy model który proponuję wdrożyć ma SENS. Czy dawanie wysokiej autonomii i odpowiedzialności wszystkim współpracownikom jest mądre.

Nikt wtedy takiej szkoły biznesu nie uczył, a przynajmniej ja z nikim takim się nie spotkałem.

To dlatego lektura książki Ryszarda była dla mnie tak przełomowa. Ktoś nazwał moje intuicje i potwierdził, że nie “zwariowałem”. Że można inaczej. Że są już globalne organizacje, które realnie wdrażają uczestnictwo. Po przeczytaniu książki miałam jednak dalej sporo pytań, nie wszystko było dla mnie jasne, ale nie wiedziałem co mogę z tym dalej zrobić. Przecież nie mam kontaktu do autora i nie mogę tak po prostu z nim porozmawiać.

W lutym 2015 roku jeden z naszych współpracowników – producent muzyczny Michał Ziomek, widząc, że zaczynam fascynować się partycypacją powiedział, że studiując psychologię na WSB-NLU miał wykłady z prof. Stockim i że profesor go bardzo polubił.

Kiedyś jak Michał miał koncert na Krakowskim Rynku wygrywając festiwal Zaczarowanej Piosenki, to “przez przypadek” Ryszard Stocki słyszał ten występ i był nim tak poruszony, że wysłał mu sms z wiadomością, że jeśli kiedyś będzie potrzebował pomocy, to bardzo chętnie mu pomoże.

Za zgodą Michała podpiąłem się pod tego smsa. Napisałem wiadomość, że co prawda Michał Ziomek pomocy bezpośredniej akurat nie potrzebuje, ale potrzebuję jej nasza firma, więc docelowo Michał również na tym skorzysta. Tak zaczęła się nasza serdeczna znajomość, która trwa do dzisiaj. Już po kilku miesiącach Ryszard trafił do grona naszych oficjalnych ekspertów RTCK.

Tak zaczęliśmy już wtedy budować naszą Drużynę Mistrzów, której rozbudowę kontynuujemy do dzisiaj.

Ryszard Stocki w “Sztuce Rozpalania Ognia” będzie odpowiedzialny za wdrażanie konkretnych aspektów partycypacji takich jak: partycypacyjny model wynagrodzeń, struktura organizacyjna, oraz procedura rekrutacji. To jeden z wiodących ekspertów w Polsce w zakresie uczestnictwa z doświadczeniem współpracy z największymi organizacjami świata, włącznie z hiszpańskim Montragon. To zaszczyt mieć go na pokładzie.

Więcej szczegółów o całej Sztuce już wkrótce. Zapisy na Fundament w styczniu 2022.

A za tydzień krótka historia kolejnego eksperta.

Jest nas więcej.