KS. JAN KACZKOWSKI – BIOETYK, TWÓRCA HOSPICJUM, AUTOR KSIĄŻEK

 

Jan Adam Kaczkowski (ur. 19 lipca 1977, zm. 28 marca 2016) był polskim duchownym rzymskokatolickim, bioetykiem i organizatorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Urodził się jako wcześniak w siódmym miesiącu ciąży. Dorastał w Sopocie, gdzie uczęszczał do Środowiskowego Liceum Ogólnokształcącego. W 1996 roku zdał maturę. Następnie kontynuował naukę na Gdańskim Seminarium Duchownym, gdzie w 2002 roku uzyskał magisterium z teologii.

 

15 czerwca 2002 roku Jan Kaczkowski przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji gdańskiej. W 2007 roku uzyskał doktorat nauk teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie dysertacji z bioetyki dotyczącej godności człowieka umierającego i pomocy osobom w stanie terminalnym. Ponadto, ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

 

Ksiądz Kaczkowski przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską. W latach 2002–2007 pracował jako wikariusz w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, a po zwolnieniu z tych obowiązków pozostał w parafii jako pomoc duszpasterska. Dodatkowo, został kapelanem domu pomocy społecznej i szpitala w Pucku. Angażował się również w działalność edukacyjną, pełniąc rolę katechety w Liceum Ogólnokształcącym w Pucku i w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rzucewie. Był również wykładowcą bioetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Jego najważniejszym osiągnięciem było założenie Puckiego Hospicjum Domowego w 2004 roku. Następnie w latach 2007–2009 koordynował prace budowy tego hospicjum, a w 2009 roku został jego dyrektorem i prezesem zarządu. Opracował również program szkoleniowy z zakresu bioetyki chrześcijańskiej oraz prowadził liczne wykłady i warsztaty z tematyki hospicyjnej.

 

Ksiądz Kaczkowski był także znanym vlogerem, który publikował swoje filmy na portalu Boska.TV. Jego rozmowy posłużyły za podstawę do napisania wielu książek, w tym „Szału nie ma, jest rak”, „Życie na pełnej petardzie. Czyli wiara, polędwica i miłość”, „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”, „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby”, „Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego”, „Grunt pod nogami” oraz „Ekskluzywny żebrak”.

 

Ks. Jan Kaczkowski cierpiał od urodzenia na lewostronny niedowład i wadę wzroku. Dodatkowo, zdiagnozowano u niego nowotwór nerki (wyleczony) i glejaka mózgu. Zmarł 28 marca 2016 roku w swoim rodzinnym domu w Sopocie.

 

Ksiądz Kaczkowski został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami za swoją działalność społeczną i duszpasterską. Otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal „Curate Infirmos” od Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a także Nagrodę Ślad im. Biskupa Jana Chrapka, Medal Świętego Jerzego „Tygodnika Powszechnego”, czy też Różę Gali za działalność charytatywną. Po jego śmierci powstała Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, która ustanowiła nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego”. Ponadto, liczne miejsca w Sopocie nazwano jego imieniem, aby upamiętnić jego niezwykłą działalność i wkład w życie społeczne i duszpasterskie miasta.

 

W 2022 roku powstał film fabularny „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka, w którym w postać księdza Jana Kaczkowskiego wcielił się Dawid Ogrodnik.