Procę każdy potrafi wystrugać – mówi Adam Szustak OP

11 sierpnia 2016

Ojciec Adam Szustak we wstępie do najnowszego audiobooka „Z procą na olbrzyma” przekonuje, że nie wszyscy i nie zawsze musimy być bohaterami – czasem wystarczy, po prostu, usiąść, pomyśleć i zobaczyć rzeczywistość taką, jaka jest: Wychowani na amerykańskim kinie – powiewających flagach, żołnierzach biegnących pomiędzy wybuchami w slow motion i bohaterskich akcjach ratunkowych dokonanych w ostatniej chwili, w ogromnej większości marzymy o […]

Ojciec Adam Szustak we wstępie do najnowszego audiobooka „Z procą na olbrzyma” przekonuje, że nie wszyscy i nie zawsze musimy być bohaterami – czasem wystarczy, po prostu, usiąść, pomyśleć i zobaczyć rzeczywistość taką, jaka jest:

Wychowani na amerykańskim kinie – powiewających flagach, żołnierzach biegnących pomiędzy wybuchami w slow motion i bohaterskich akcjach ratunkowych dokonanych w ostatniej chwili, w ogromnej większości marzymy o byciu bohaterem. Dotyczy to również kobiet, które nauczone zmyślonymi historiami miłosnymi z kina i książek, wzdychają za czasami, kiedy mężczyźni byli dzielni i zdecydowani, a kłopoty i trudności miłosne dało się pokonać mimo wszelkich przeciwności. Ciągle szukamy w sobie ukrytych pokładów heroizmu, bo przecież wszyscy nauczyciele i motywacyjni mówcy przekonują nas, że w każdym z nas, w głębinach serca i duszy ukryte są niezwykłe skarby i talenty. Wystarczy je znaleźć, wydobyć i uwierzyć w siebie, uwierzyć w swoje dary i zdolności. Nie ma przecież ludzi niewyjątkowych, nie ma nienadzwyczajnych, i każdy jest, de facto, zakamuflowanym bohaterem i herosem.

szustka
I trochę nie wiadomo dlaczego, kiedy zgasną już światła scen motywacyjnych spotkań, kiedy po ostatniej stronie książki wracamy do codziennego życia bardzo szybko okazuje się, że to wszystko było tylko marzeniem i pięknym snem, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością i tym, jak wygląda nasze życie. Trochę nie wiadomo, dlaczego okazuje się, że mimo wieloletnich poszukiwań i zgłębiania tajników własnej duszy i serca, ciągle nie możemy dostrzec skrytego tam ponoć bohatera i walecznego herosa. Czy źle szukamy? Czy brakuje nam wiary? Przekonania? Za mało wkładamy wysiłków?

Najważniejszą rzeczą jest zobaczenie rzeczywistości taką, jaka jest naprawdę. A to znaczy, że zanim zaczniemy walczyć z potężnymi przeciwnikami, do których pokonania potrzebujemy nadzwyczajnych środków i wewnętrznych odkryć, warto się przekonać, czy przeciwnik rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje i jakim go widzimy. Bo może te nadzwyczajne narzędzia, zdolności i bohaterskie cechy wcale nam nie są potrzebne, bo przeciwnik tylko udaje, jaki jest potężny i może się okazać, że do zwycięstwa wystarczy to, co już mamy i zdolności, którymi od dawna dysponujemy. Możliwe przecież, że od lat marnujemy czas na poszukiwanie cech, których w nas wcale nie ma, na poszukiwanie wewnętrznych bohaterów, którymi wcale nie jesteśmy, a co najważniejsze, którymi wcale nie musimy być.
Może więc warto zastosować najpierw genialną radę Pana Jezusa, który mówi:

„Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie?” (Łk 14, 28)

Zanim więc ruszysz na wojnę, spróbuj zobaczyć rzeczywistą siłę przeciwnika i swoje własne zasoby, żeby nie podejmować walki, której wygrać nie możesz albo – będąc zastraszonym siłą przeciwnika – niepotrzebnie bać się walki, którą wygrać możesz bez problemu. Podstawowym sposobem działania naszego wroga zawsze jest kłamstwo i oszustwo. Diabeł, nasz główny przeciwnik, jest nazywany ojcem kłamstwa, bo to rzeczywiście jest jego główna wojenna taktyka – zazwyczaj bardzo skuteczna. Zanim więc rzucimy się z gołą piersią na barykady wroga, warto zobaczyć, czy ktokolwiek za nimi rzeczywiście siedzi. I zamiast szukania najbardziej niezwykłych taktyk wojennych i niespotykanych broni trudnych do zdobycia, może wystarczy zwykła proca. A taką przecież każdy może wystrugać.

 

Jak zmierzyć się z czymś, co Cię przerasta? O. Adam Szustak odpowiada w najnowszym audiobooku              „Z procą na olbrzyma”:

__________________________________________________________________________

ZProcaNaOlbrzyma_3D-sklep„Z procą na olbrzyma. Jak zmierzyć się z czymś co Cię przerasta? Lekcje Dawida” to najnowszy audiobook ojca Adama Szustaka OP z serii „Jestem legendą”. Posłuchaj historii króla Dawida, poznaj jego taktykę walki i tak jak on – pokonaj swojego olbrzyma!

Zapisz

Zapisz

Komentarze

  1. Agnieszka Piwowarczyk Odpowiedz

    Taka wielkościologia i rozwojologia stosowana wydają mi się wyłącznie kolejnym sposobem na wciąganie ludzi w poczucie nienasycenia, niespełnienia i bycia niewystarczającym – co summa summarum ma określonym dostarczycielem usług, które mają dostarczyć chwilowego i częściowego poczucia lepszości (ale nigdy w pełni – bo to groziłoby utratą już-nie-znerwicowanego klienta!). Kolejny konsumpcyjny kit. Zgadzam się w pełni z o. Adamem, gdy powtarza, że nie cierpi szkoleń, spotkań motywacyjnych i innych coachingów. To samospełniające się przepowiednie, perpetuum mobile zysku, stworzyciele potrzeb (nie) do zaspokojenia – ale na pewno do zarobienia. Dlatego też uwielbiam sformułowanie “Masz wszystko, czego ci potrzeba” – i czekam na nowego audiobooka z nadzieją, że po raz kolejny o. Szustak pomoże mi pewne sprawy poukładać, a w innych się utwierdzić.

Wypowiedz się

Książka "Nie jesteś skazany"
Z DODATKIEM ROZWOJOWYM GRATIS jeszcze przez:
x