Bp Ryś: Jacku, dziękuję!

28 lipca 2016

Bp Grzegorz Ryś we wzruszających słowach podziękował Jackowi Hajnosowi za Projekt Różnica, w którym autor od 5 lat porusza temat bezdomności powszechnej. Sam biskup pojawia się jako bohater książki-albumu Różnica jako bezdomny z nr 1. Zobacz, co takiego ujęło biskupa Rysia w tym projekcie i dlaczego uważa go za tak ważny, akurat w obecnym czasie rozmów o miłosierdziu. bp Grzegorz […]

Bp Grzegorz Ryś we wzruszających słowach podziękował Jackowi Hajnosowi za Projekt Różnica, w którym autor od 5 lat porusza temat bezdomności powszechnej. Sam biskup pojawia się jako bohater książki-albumu Różnica jako bezdomny z nr 1.

Zobacz, co takiego ujęło biskupa Rysia w tym projekcie i dlaczego uważa go za tak ważny, akurat w obecnym czasie rozmów o miłosierdziu.

bp Grzegorz Ryś:
To (od)ważne – malować tych, na których nikt nie chce patrzeć.

Zwłaszcza, jeśli nie chodzi przy tym tylko o wyzwanie natury artystycznej – portretowanie ludzi nieprzystających do kanonów piękna i wzorców pop-kultury. Chodzi o to, by odważyć się „patrzeć” – by nie odwrócić twarzy (por. Iz 53,3), by się rzeczywiście spotkać – najpierw wzrokiem, zauważeniem, a potem prawdziwym zainteresowaniem, skupieniem i słuchaniem, empatią, a w końcu – przełożoną na konkret czynną miłością. By przebić się przez raczej szorstką czy chropowatą, a czasem zwyczajnie owrzodziałą powierzchowność do wnętrza – do wewnętrznej prawdy napotkanego człowieka.

O tym właśnie mówił niedawno do księży z całego świata papież Franciszek. Mówił o napięciu między istniejącymi w nas: ludzką „mizerią” i godnością. Nasza „mizeria”, ubóstwo, jest wielopostaciowa, ale najczęściej łatwo widoczna: szybko z nas wychodzi. Zaś najprawdziwsza godność tkwi głęboko w nas, jest ukryta, ale mimo tego – wciąż widoczna dla Boga!

dcac4440100215.577271519ac9a

Książka-album “RÓŻNICA”, fot. Katarzyna Zapart

Co zmieni ta książka? Co zmienią towarzyszące jej wystawy?

Z lektury możemy wyczuć, jakie przemiany dokonywały się w samym Autorze… Czasami możemy wyczytać bezpośrednie świadectwo, w którym dzieli się większymi i mniejszymi nawróceniami. Widać tu zatem doskonale, że prawdziwe spotkanie zawsze owocuje po obu stronach! Myślę, że wielu z nas ma takie doświadczenie: bycia obdarowanym przez kogoś, kto teoretycznie nie ma niczego do dania… Na co dzień jednak strach okazuje się w nas mocniejszy niż pamięć o takich wydarzeniach. I to on sprawia, że wolimy przejść na drugą stronę lub odwrócić twarz i udać, że nie widzimy.

Jacek Hajnos nie rezygnuje: pyta bezdomnych nie tylko o ich wiarę, ale również o marzenia!
To także jest postawa głęboko ewangeliczna (i Franciszkowa) – miłosierdzie przecież nie boi się marzyć, jest pełne nadziei względem tego, z kim się spotyka.

Jacek Hajnos próbuje patrzeć na drugiego człowieka tak jak Jezus. Tym właśnie dzieli się z nami. Chcę Mu więc, od nas wszystkich, powiedzieć po prostu: DZIĘKUJĘ!

__________________________________________________________________________20160624_102009-01

Więcej o projekcie i samej książce znajdziesz na www.projektroznica.pl

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wypowiedz się

Na okres kampanii PREZENTOWEJ wszystkie narzędzia rozwojowe dodajemy GRATIS.
Do końca świątecznej oferty zostało:
x