8 SPOSOBÓW, JAK ZACZĄĆ ROBIĆ TO, CO KOCHASZ!

7 lipca 2017

Chciałbyś robić to, co kochasz? Co to za pytanie… Każdy by chciał – to droga do szczęścia. A jak odpowiesz na pytanie: Czy naprawdę robisz to, co kochasz? Tutaj pojawia się problem. Bo co to dokładnie znaczy? Jeśli kocham jeść i spać, to czy to jest droga do szczęścia? Jak zacząć, skoro rodzina, środowisko, sytuacja materialna… ……. Jeśli Ty także […]

Chciałbyś robić to, co kochasz?

Co to za pytanie… Każdy by chciał – to droga do szczęścia.

A jak odpowiesz na pytanie: Czy naprawdę robisz to, co kochasz?

Tutaj pojawia się problem.

Bo co to dokładnie znaczy? Jeśli kocham jeść i spać, to czy to jest droga do szczęścia? Jak zacząć, skoro rodzina, środowisko, sytuacja materialna…

…….

Jeśli Ty także chcesz wiedzieć, jak zacząć robić to, co kochasz, jak znaleźć to, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Jeśli chcesz wiedzieć, co Ci da podążanie tą drogą… Przygotowaliśmy dla Ciebie mini poradnik z 8 krokami “Jak zacząć robić to, co kochasz”. Po jednym kroku dla każdej z kluczowych sfer życia. Bo droga do szczęścia nie jest fragmentaryczna, dotyczy rozwoju całego Ciebie, nie tylko pracy zawodowej. Dotyczy wszystkich kluczowych obszarów Twojego życia.

Obszerne omówienie tematu każdego z kroków znajduje się na wybranym audiobooku. Jednego z nich możesz pobrać zupełnie za darmo na www.rtck.pl

No to zaczynamy!

 

Krok pierwszy z obszaru: rozwój osoby.

POKONAJ STRACH!

 

Masz wszystko, czego Ci potrzeba, żeby zacząć i żeby osiągnąć sukces. Tak mówi do nas Stwórca, choć prawie nikt Mu w to nie wierzy.

Cała przygoda, każda wielka historia zaczyna się od pierwszego kroku – czyli pokonania strachu przed zmianą/porażką/aktywnością itd. Pewnie wiele razy słyszałeś/słyszałaś: Weź przestań, czego Ty się boisz? Łatwo powiedzieć…

Można jednak nauczyć się, przetrenować i wyrobić dobre nawyki pokonywania strachu, mimo… że będzie Ci on towarzyszył do końca życia.
Jednym z pierwszych kroków do pokonania strachu może być… wyśmianie połowy z nich. Należy spisać swoje lęki na kartce i na spokojnie je przeczytać. Już podczas czytania zobaczysz, że część z nich (może nawet duza cześć) nawet Tobie wyda się wręcz śmieszna. Warto zacząć od pewnego dystansu do swoich własnych lęków

Jak rozbić swój garnek strachu i przestać się bać posłuchasz w nagraniu „Garnek strachu. Lekcje Gedeona” o. Adama Szustaka OP

Pokonaj strach i zacznij wreszcie pełnić swoją misję!
I pamiętaj: Jedyne, czego naprawdę powinieneś się bać, to… że nic nie zrobisz.

 

Krok drugi z obszaru: powołanie/praca.

BUDUJ NA SWOICH SILNYCH STRONACH, TALENTACH.

 

Jeśli wybierzesz, że naprawdę chcesz robić to, co kochasz również w kontekście swojego powołania zawodowego najprawdopodobniej przyjdzie Ci zmierzyć się z 5 etapami na tej drodze. Są nimi:


Etap 1 – Marzenie

Etap 2 – Niedowierzanie

Etap 3 – Determinacja

Etap 4 – Frustracja

Etap 5 – Wejście na drogę „Rób to, co kochasz”

Warto poznać historię innej osoby, która przeszła tą drogą. Poszukaj w swoim środowisku kogoś, kto z pewnością robi to, co kocha i zapytaj go, jak radził sobie na każdym z etapów tej drogi. Z czym się mierzył i jakie sprawdzone porady może dać Tobie. Nie każda rada może okazać się przydatna, ale „nie musisz popełniać tych błędów, które inni już popełnili”.
W tym kontekście może Ci pomóc audiobook Arkadiusz “Arkadio” Zboźnia „Rób to, co kochasz – 5 kroków jak wejść na drogę życia pasją”

 

Krok trzeci z obszaru: tożsamość.

IDŹ Z TĄ SIŁĄ JAKĄ MASZ. JAKO KOBIETA I JAKO MĘŻCZYZNARówność między kobietą i mężczyzną jest takim samym faktem jak to, że się między sobą różnimy. Silna kobieta i silny mężczyzna to dwie różne postawy. Poznaj, gdzie tkwi siła Twojej płci, co jest jej wyróżnikiem i co jest nie do zastąpienia przez płeć przeciwną. Kobieca siła nie jest naśladowaniem mężczyzny. A najważniejszym przesłaniem dla faceta jest zdanie: „Jeśli masz być silny, bądź silny względem siebie, a nie względem kogoś”

Uciesz się że jesteś kobietą / mężczyzną. Bądź silny takim, jakim stworzył Cię Bóg.

Dla kobiet w tym kontekście: Projekt Judyta. Czym jest siła kobiety? Adama Szustaka OP
Dla mężczyzn: Projekt Jonasz. Czym jest siła mężczyzny? Adama Szustaka OP


Krok czwarty z obszaru: rodzina.

NIE ZAPOMINAJ O RODZINIE! Z NIEJ MOŻESZ CZERPAĆ NAJWIĘKSZĄ SIŁĘ.

 

Rodzina to dla każdego mężczyzny najważniejsza “firma” na świecie. Ta firma nie może splajtować, bo wtedy całe życie traci sens. Nawet jeżeli osiągniesz spektakularny sukces finansowy, ale ucierpi na tym rodzina, to marny to sukces.

Dla mężczyzn w tym kontekście idealny jest audiobook Jacka Pulikowskiego, szczęśliwego męża, ojca pt.: “Jak zbudować dom tętniący życiem, stać się bohaterem swoich dzieci i sprawić, by ukochana kobieta oszalała ze szczęścia”.

Dla kobiet: “Królowa, czy niewolnica. Dlaczego sposób w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa?” Beaty Kołodziej.


Krok piąty z obszaru: finanse.

MIEJ ZDROWE PODEJŚCIE DO PIENIĘDZY.

 

Nie ma na świecie dorosłej osoby, której temat pieniędzy by nie dotyczył. Nawet dzieci, które dostają kieszonkowe od rodziców dotyczy. To sfera o wiele ważniejsza niż może się wydawać.

Czy jesteś w tym kontekście nastawiony na pomnażanie, do czego powołał nas Bóg już w momencie stworzenia, czy zaprzeczasz temu stwierdzeniu w dziedzinie finansów? Pieniądz jest dobry – tak jednoznacznie mówi Pismo Św. Jeśli znasz przypadki zniewolenia pieniędzmi, zastanów się, czy to pieniądz sam w sobie ma „magiczną moc”, która zmienia ludzi, czy też to z ludzi wychodzą złe skłonności i chciwość, kiedy w nieumiejętny sposób podchodzą do pieniądza?
Aby nie zniewolić się pieniędzmi i sprawić, aby to one służyły Tobie, a nie Ty im – potrzebujesz uwolnić się od wszystkich błędnych przekonań na ich temat. Nie gloryfikować pieniędzy, ani nie potępiać, a podejść do tej materii, jak do każdego innego narzędzia, które dobrze używane służy dobru, a źle – złu.

Szczegółowo to zagadnienie rozwija ks. Wojciech Węgrzyniak w audiobooku “Bogaty Katolik. Dlaczego Bóg chce, abyś pomnażał pieniądze?”

 

Krok szósty z obszaru: rozrywka.

MIEJ DYSTANS DO SIEBIE.

 

Nie można traktować siebie śmiertelnie poważnie. Jak mawia o. Leon Knabit: „Z gębą jak cmentarz świata nie zbawisz”. Uśmiechnij się. Potknęła Ci się noga? – uśmiechnij się do swoich niedoskonałości. Wszyscy mamy wpadki i popełniamy błędy. W niebie z pewnością nikt nie jest śmiertelnie poważny;)

Jeżeli czujesz, że zbyt poważnie traktujesz siebie i cała rzeczywistość wokół siebie, pozwól sobie na trochę rozrywki, przyznaj się znajomym jaką gafę ostatnio popełniłeś, a na zaczepną uwagę w twoją stronę spróbuj odpowiedzieć uśmiechem, lub potwierdzeniem “Racja – cały ja”.

Doskonałym poprawiaczem humoru i pomocą w łapaniu dystansu do siebie jest nagranie
ks. Piotra Pawlukiewicza i ks. Bogusława Kowalskiego pt.: “Czarny humor” ze zbiorem najzabawniejszych historii i anegdot z życia kościoła i parafii.

Bądźmy poważni i pośmiejmy się z siebie.
ks. Piotr Pawlukiewicz

 

Krok siódmy z obszaru: relacje.

NAUCZ SIĘ SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI.

 

„Komunikacja to sprawa życia i śmierci”

Tak odważnie o wadze komunikacji mówi doktor psychologii i duszpasterz z ogromnym doświadczeniem – ks. Marek Dziewiecki w publikacji “KOMUNIKACJA. Kochaj i mów, co chcesz”

Komunikujemy zawsze. Nawet kiedy nic nie mówimy – komunikujemy otoczeniu bardzo wymowne treści. Nie da się uciec od komunikacji, dlatego pozostaje nam albo nauczyć się poprawnej komunikacji, albo wciąż popełniać podstawowe błędy i obwiniać cały świat o nasze problemy z dogadaniem się z nim.

Jedną z pierwszych i podstawowych zasad poprawnej komunikacji jest empatia, czyli nastawienie na zrozumienie drugiej strony przez próbę wczucia się w jej emocje, sytuację i przeżycia. Postawienie w komunikacji na próbę zrozumienia drugiej strony, a nie wypowiedzenia swoich racji w pierwszej kolejności może okazać się gigantycznym przełomem w Twoich relacjach z innym, a co za tym idzie – w jakości Twojego życia na co dzień.

 

Krok ósmy z obszaru: duchowość.

ZASTOSUJ TRZY SPOSOBY NA STAŁE ODMŁADZANIE TWOJEJ DUSZY.

 

Całe współczesne zabieganie, osłabienie relacji międzyludzkich i problemy dnia codziennego wpływają na powstawanie zmarszczek…na Twojej duszy. Te zmarszczki są groźniejsze niż te na ciele, ponieważ niszczą nas od środka i osłabiają chęć do życia. Jak temu zaradzić?

Od lat istnieje potrójna recepta odmładzania swojej duszy. Jest nią: modlitwa post i jałmużna.  

W Ameryce coraz bardziej popularne stają się off-line day, czyli czas, w którym świadomie wyłączamy się z wirtualnego świata i żyjemy tylko w “realu”. To nic innego jak współczesna wersja postu w celu uświadomienia sobie swojego przywiązania do rzeczy, które nas zniewalają i oczyszczania się z tych zniewoleń. A gdyby tak zastosować post od wyrażania opinii o innych? Czy mogłoby to coś zmienić (poprawić) w Twoim życiu? Pomyśl – post od czego okazałby się najlepszą praktyką do poprawy stanu Twojego ducha?

Więcej i bardzo ciekawie o dbaniu o stan swojego ducha usłyszysz w nagraniu “Kato-botoks. 3 sposoby odmładzania duszy” Szymona Hołowni.

 

Tym samym dobrnęliśmy już do końca 8 kroków.

Koniecznie wybierz temat, który najbardziej Cię poruszył i odbierz darmowego audiobooka, który zdecydowanie pogłębi temat. Audiobooka odbierzesz na naszej stronie głównej www.rtck.pl

Komentarze

 1. Sylwia Odpowiedz

  Bardzo pomocne te krótkie opisy. Na początku pomyślałam: no i który tu wybrać? kiedy wszystkie by się przydały…Ale po Waszych podpowiedziach już wiem :-) Dziękuję!

 2. Joanna Odpowiedz

  Niezwykłe i wyjątkowe są wszystkie podjęte działania, wsparcie oraz wskazane kroki w drodze do zmian…Niesamowite dzieło Boże, które przyjęte i realizowane z wiarą pomaga w uzyskiwaniu pięknych owoców w życiu! Dziękuję!!!

 3. Paula Odpowiedz

  Tak się cięszę, że sporą część audiobook’ów mam, ale.. jeszcze wszystkich nie odsłuchałam :) Bardzo się cieszę, że jest ta ścieżka to spróbuję powrócić na tę ścieżkę :) Robicie kawał porządnej roboty! :))

 4. Ela Odpowiedz

  Dziękuję za przewodnik. Kiedy się z nim przyjrzałam tym obszarom, w których mam największe braki, łatwo mogę już wybrać swój audiobook na start. Świetna robota :)

 5. Marta Odpowiedz

  Dziękuję Bogu,że jest RTCK, gdyby nie Wy życie byłoby smutniejsze..Zawsze przed snem puszczam sobie w słuchawkach audiobooka od Was i zasypia mi się lepiej i spokojniej..Cieszę się,że jesteście!:)

Wypowiedz się